Ağız ve Diş sağlığı

Dora Hospital Diş Hastanesi

Dişlerinizin ışıltısı gülümsemenize yansır. Yemek yerken, sosyal hayata katılırken ve benzeri bir çok durumda dişlerinizdeki problemler sizi mutsuz edebilir; küçük bir ağrı tüm gününüze mahvedebilir. Dora Hospital’ın uzman diş hekimleri özel uygulamaları ile sizi bu sorunlardan ömür boyu kurtararak yüzünüze kalıcı bir gülümseme ekliyorlar.

Zirkonyum Soru Cevap

zirkonyum222
BİLGİSAYAR DESTEKLİ İLERİ TEKNOLOJİYLE DİŞLER YENİDEN TASRALANABİLİR Mİ?
Birçok teknik kişinin gülüşünü adeta yeniden tasarlarken bilgisayar destekli uygulamalar sıfır hatayla istenen dişlere ve gülümsemeye ulaşılmasını sağlıyor.
CAD-CAM (computer aided design-computer design-computer aided manufacturing) bilgisayar yardımıyla dişlerde yeni tasarımlar anlamına gelir. Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan bireyler bu ileri teknoloji porselen sistemleri ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabiliyorlar.
Dişlerin restorasyonu diş hekimi ve teknisyeni tarafından bilgisayar ortamında yapılıyor ve dişler bilgisayarlı freze tekniği ile özel hazırlanmış porselen bloklardan oluşturuluyor. Bu sistemde kullanılan porselenin içyapısında kristal veya zirkonyum bulunuyor böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanıyor.
Zirkonyumun Kullanım Alanları Nelerdir?
Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.
Zirkonyum Diş nerelerde kullanılır?
Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
Ortodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak
Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde;
Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı(diastema) olanlarda;
Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilere;;
Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında;
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde;
Zirkonyum dişlerin yapım aşaması ne kadar sürer?
Aşamada dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır, ölçü alınır. Aşama Labaratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir. Son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7–10 gün içerisinde tamamlanır.
Zirkonyum Kuronların Avantajları:
Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.
Dişeti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken full porselen restorasyonlarda dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz.
Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.
Altyapıda kullanılan metal alaşımındaki bazı metallere karşı (nikel vb.) allerji oluşma riski oratadan kalkar.
Özel simanlarla yapıştırıldıkları için, üzerlerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.
 Bilgisayar destekli ileri teknolojiyle dişler yeniden tasarlanabilirmi? Birçok teknik kişinin gülüşünü adeta yeniden tasarlarken bilgisayar destekli uygulamalar sıfır hatayla istenen dişlere ve gülümsemeye ulaşılmasını sağlıyor.

Devamını oku: Zirkonyum Soru Cevap

 

Zirkonyum Kaplama

zirkonyum-dis

Zirkonyum Dişler Zirkonyum porselen köprü dişler de metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Metalsiz Köprü ya da Metal desteksiz Köprüler diye de adlandırılan Full Porselen köprü diş sistemin en büyük avantajı

Devamını oku: Zirkonyum Kaplama

   

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu toplumumuzda oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte sosyal ve kültürel nedenlerle üzerinde fazla konuşulmamaktadır.

Devamını oku: Ağız Kokusu Tedavisi

 

Beyazlatma Kalıcımıdır?

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Eğer bir hastamıza diş beyazlatma işlemi uyguladıysak, hastamızın ileriki yaşamında dişlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Zaten dişlerinizi beyaztatmanıza sebep olmuş

Devamını oku: Beyazlatma Kalıcımıdır?

   

Diş Beyazlatma Bleaching

Diş Beyazlatma Bleaching

Gelişen teknoloji ile diş beyazlatmak artık çok daha kolay. Bleaching yöntemi ile diş minelerine zarar vermeden oldukça hızlı Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından hijyenik

Devamını oku: Diş Beyazlatma Bleaching

 

Diş Beyazlatma S.S.S

Diş Beyazlatmada Soru Cevap

Beyazlatma yönteminin diş minesine zarar vermez "Diş yapısı gözle görülmeyen kanalcıklar içermektedir ve bu kanalcıklar içinde de sıvı vardır. Dişimiz ağız içinden sürekli sıvı

Devamını oku: Diş Beyazlatma S.S.S

   

Sayfa 1 / 4

Online Randevu

Biz Sizi Arayalım